Petrohrad 23. mája (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že na Ukrajine je skutočná občianska vojna.
V prejave, ktorý dnes predniesol k účastníkom ekonomického a investičného fóra v Petrohrade, Putin povedal, že súčasnej eskalácií ukrajinskej krízy predchádzal štátny prevrat, ktorý podporili americkí a európski partneri. Nasledoval podľa neho chaos a "to, čo vidíme teraz, je skutočná občianska vojna".
Na otázku týkajúcu sa nadchádzajúcich predčasných prezidentských volieb na Ukrajine, Putin odpovedal, že bude "nepochybne rešpektovať želanie ukrajinského ľudu".
Skonštatoval, že Západ na Ukrajine prednedávnom podporil "protiústavný prevrat", kým Rusko presadzovalo dialóg. Uviedol, že keby sa terajšie vedenie na Ukrajine dostalo k moci prostredníctvom volieb, Moskva by pokračovala v dovtedajšej pomoci.
Vyhlásil, že pripojenie Krymského polostrova k Rusku bolo správnym rozhodnutím.
Keby ho Rusko neurobilo, na polostrove by došlo k väčšiemu počtu obetí, než napríklad pri nedávnych nepokojoch a následnom požiari v Dome odborov v Odese alebo ďalších ukrajinských mestách. Vyzval prítomných, aby k danej téme pristupovali nezaujato a vyhodnocovali situáciu objektívne.
Putin je optimista v prípade riešenia ukrajinskej krízy
Dodal, že je optimistom, pokiaľ ide o riešenie krízy na Ukrajine, od ktorého si sľubuje aj zlepšenie dialógu s USA. Situáciu na Ukrajine označil za životne dôležitú pre Rusko - na rozdiel od USA, kde k nej pristupovali ako "k technickému problému". Ukrajinou som sa zaoberal ja osobne, vysvetlil.
Dodal, že Rusko sa nechce izolovať, ale chce s OSN pracovať na mnohých projektoch.
Pokiaľ ide o rokovania o asociovanom členstve Ukrajiny v EÚ, Putin uviedol, že únia dala najavo "čistý snobizmus", keď s Ruskom neprerokovala "ani len otázky ekonomickej spolupráce".
Uviedol, že EÚ zatiaľ Rusku navrhla účasť na konzultáciách o pridružení Ukrajiny k EÚ. "Doteraz žiadne neboli. Okrem hesiel sa zatiaľ nedeje nič," dodal.
Na stretnutí s investormi a podnikateľmi Putin priznal, že Rusko má veľké obavy z členstva Ukrajiny v NATO, hlavne v súvislosti s tým, že na jej území by mohli byť rozmiestnené americké systémy protiraketovej obrany.
Putin vo svojom príhovore vyhlásil, že neudržateľnosť modelu jednopolárneho sveta je teraz očividná všetkým, dokonca aj tým, ktorí sa ešte snažia vnucovať svoje pravidlá hry. Dôkazom toho je ekonomická kríza, ktorá vypukla v roku 2008. Podľa Putina táto situácia mohla slúžiť ako varovanie, namiesto toho "vidíme neochotu načúvať novým lídrom globálneho rozvoja a brať do úvahy alternatívne názory".
Ruský prezident vyzval EÚ na spoločnú prípravu novej základnej zmluvy o partnerstve Ruska a EÚ s dôrazom na obchodno-ekonomickú spoluprácu. Vyhlásil, že Rusko si úprimne želá, aby Európa naďalej zostala jeho hlavným ekonomickým partnerom.
Upozornil, že neochota robiť kompromisy a priamy nátlak môže vyústiť len do chaosu, nestability a nových rizík - "svet nebude stabilnejší a predvídateľnejší, ak sa naruší obvyklý režim spolupráce medzi EÚ a Ruskom".
Kríza sa prejaví globálne
Rusko podľa neho chápe strach západných podnikateľov investovať v Rusku, ale upozornil, že ekonomické sankcie sa prejavia aj na ekonomike krajín, ktoré ich iniciovali. Priznal, že sankcie majú reálny dopad na ruskú ekonomiku.
Putin položil prítomným rečnícku otázku, či niekto získal zmrazením spolupráce v oblasti jadrovej energetiky, boja s drogami, s terorizmom, cezhraničnou trestnou činnosťou a podobne. Vyslovil predpoklad, že za presadzovaním sankcií zo strany USA by mohla byť ich snaha získať konkurenčnú výhodu nad Európou.
Ruský prezident podľa agentúry Reuters uviedol, že Ukrajina zneužíva svoju pozíciu tranzitnej krajiny pre prepravu zemného plynu z Ruska. Na margo dodávok plynu do Európy uviedol, že Moskva sa vždy tešila povesti spoľahlivého dodávateľa energonosičov. K súčasnej situácii, keď je zásobovanie nimi ohrozené, nedošlo vinou Moskvy, dodal.
Putin vyslovil nádej v prípade dodávok plynu pre Ukrajinu
Putin súčasne vyslovil nádej, že sa podarí dohodnúť na dodávkach plynu Ukrajine, aj keď Kyjev naďalej odmieta splatiť svoj dlh za už dodaný plyn.
Uviedol, že je v poriadku, ak chce Ukrajina vyrokovať zľavu z ceny, ale upozornil, že by mala splatiť svoj dlh, aspoň za obdobie, keď platili predtým dohodnuté zľavy. "Oni to odmietajú. No, dá sa takto pracovať?" pýtal sa Putin.
Upozornil na paradox, keď Ukrajina uznáva zmluvu o dodávkach plynu podpísanú v roku 2009 predstaviteľmi strán, ktoré sú tam opäť pri moci. Podľa zmluvy, ktorá fungovala niekoľko rokov, teraz odmieta platiť a žiada zľavy, aké kontrakt neobsahuje. Putin dodal, že vzhľadom na neplnenie zmluvných podmienok sa Gazprom vrátil k pôvodnému systému plných platieb.
Putin sa v príhovore venoval viacerým ekonomickým témam, avizoval napríklad, že Štátna duma v tomto roku prerokuje zákon, ktorým sa malo zlepšiť investičná klíma v krajina. Ocenil pritom nezávislosť podnikateľov, ktorí do Petrohradu na fórum pricestovali aj napriek sankciám Západu uvaleným na Rusko.
0